Згадайте: напевно Ви не раз чули від подруг, знайомих або родичів історії - "страшилки" про те, що малюк в буквальному сенсі слова не злазить з рук і не дає спокою батькам ні на хвилину. Та й в громадських місцях дуже часто можна стати свідками таких ситуацій, що мимоволі замислюєшся: а яке ж майбутнє нас чекає, якщо наші діти поголовно інфантильні і несамостійні?
Детская самостоятельность

І ось тут можна скільки завгодно кричати про те, що дитину не можна позбавляти дитинства, що будь-яка муштра неприйнятна в процесі виховання і Ваше дитя ще встигне підрости. Заспокойтеся, мова зовсім не йде про суворі методи виховання, заборони і обмеження, ніхто не збирається зазіхати на "територію дитинства".

Просто подумайте, наскільки простіше стало б Вам і оточуючим, якби малюк був трохи більш самостійним, не претендував на загальну увагу і міг трохи пограти сам, поки батьки зайняті домашніми справами.

Дитяча самостійність - міф чи реальність?

Здогадуємося, наскільки бурхливі обговорення могли викликати вищеописані тези. Напевно практично кожна читачка подумала про те, що в теорії все легко, а ось на практиці все це здійснити буде складно. Так, буде нелегко, але ж можливо ж, в принципі!

Схоже, в слов'янському менталітеті майже на генетичному рівні закладено до п'яти - шести років зав'язувати дитині шнурки і годувати його з ложечки. Для того, щоб наочно довести, що відносини батьків та дітей можна будувати інакше, і вони жодним чином не визначаються національністю, наведемо два простих приклада.

Приклад перший.

Громадський транспорт, не година пік, але всі сидячі місця зайняті. В електричку заходить дама у віці з дитиною на перший погляд років чотирьох. Дівчина-пасажирка піднімається, поступаючись місцем, на що дама їй відповідає: "Так Ви що, сідайте ! Він же майбутній чоловік! ". 
На жаль, у нас вважається нормою поступатися місцем дітям вже навіть не молодшого, а просто шкільного віку. Причому здається, що ця ситуація нікого не бентежить.

Приклад другий (і ще більш показовий). Ця історія сталася в літаку. Точніше, не відбулася, хоча багато пасажирів, м'яко кажучи, не зраділи, побачивши, що їм доведеться бути сусідами з мамою і дитиною. Ну, Ви можете собі уявити ситуацію: міжнародний рейс, маленька дитина, якій, повинно бути нудно,  замкнутий простір.

Але ... малюк весь час подорожі або мирно спав, або грав зі своїми іграшками, не пристаючи до мами і не заважаючи оточуючим. Звичайно, цю ситуацію можна віднести на рахунок спокійного характеру дитини або вдалого збігу обставин, але згадайте, як поводяться в цій ситуації більшість діток?

Звичайно, два приватних приклада не говорять про наявність будь-якої закономірності, але доводять, що виховання дійсно багато значить. Ми не будемо заперечувати величезну роль батьків у процесі становлення особистості дитини, але розповімо, як зробити так, щоб малюк був трохи більш самостійний.

Повірте, йому так буде набагато простіше усвідомлювати навколишній світ і знайомитися з його реаліями. А Ви, звичайно, будьте поруч, але не заважайте дитині робити перші "великі" відкриття і перші самостійні кроки в цьому світі. У майбутньому він неодмінно ще не раз скаже Вам спасибі за це!

Розвиваємо в малюка самостійність

Не заважайте малюкові робити перші самостійні кроки. Природньо, всі ці дії повинні здійснюватися під вашим чуйним керівництвом, але без Вашої допомоги.
Намагайтесь утриматись від спроб зробити все самій, щоб заощадити час. Зрозуміло, що спроби дитини отримати м'ячик з-під дивана або зав'язати шнурки займуть набагато більше часу, ніж ті  дії, виконані за Вашої участі, зате скільки радості випробує малятко, коли це вдасться йому самостійно !
Привчайте дитину гратися одному з однолітками. Ніхто не змушує Вас на кілька годин залишати дитину саму по собі. Для початку спробуйте давати йому невеликі завдання, з якими малюк може впоратися сам. Попросіть його побудувати башту з кубиків або укласти плюшеві іграшки спати ...
Відмінним рішенням стане придбання конструкторів або пазлів. Вони допоможуть Вам зайняти малюка на довгий час і не вимагають постійного перебування поруч з ним. Тільки прослідкуйте, щоб деталі гри не мали гострих країв і не були занадто дрібними.

Пазл-коврик Ranok Creative Азбука (7891)

  • Давайте малюкові невеликі доручення, з якими він здатний впоратися, не поспішайте збирати іграшки, які рівним шаром покривають всю підлогу - попросіть дитину зайнятися цим. Запропонуйте допомогти Вам сервірувати стіл до обіду - малюк оцінить те, що ви запропонували йому взяти участь у процесі.
  • Тверезо оцінюйте те, що малюк може зробити в певному віці, і не керуйтеся у вихованні принципами типу "він же ще маленький!". Інакше, які потім можуть бути претензії до дитячої несамостійності, інфантильності і ліні? Пам'ятайте, що поки дитина - це практично чистий аркуш, і тільки ви визначаєте, яким саме він буде!