Розвиток дрібної моторики - один з найважливіших навиків, який повинен опанувати малюк. Навчання можна починати вже з дитячого віку, поступово ускладнюючи завдання в міру дорослішання. Спочатку малюк намагається сформувати хват за допомогою всієї долоні, а потім вже вчиться користуватися своїми пальчиками. Це необхідно, щоб елементарно тримати ложку, а потім і олівець в руках.
Важливість розвиваючих вправ
Розвиток дрібної моторики надзвичайно важливо для всіх аспектів життєдіяльності дитини. Дії м'язів долонь, пальців рук і ніг ми несвідомо використовуємо практично щомиті, але і це ще не все.
Зв'язки в організмі:
- Розвиток нервової системи - зір, сприйняття, пам'ять і увага дитини.
- Реакція дитини на всі зовнішні подразники.
- Формування навичок розмовної мови, розвиток мовного центру, який активізується при активації моторного центру, що знаходяться в безпосередній близькості.
- Формування індивідуального почерку.
Останнім часом відзначається зростання кількості дітей з проблемами мови, письма, читання, хоча слово моторика у всіх на слуху. Насправді, причина дуже проста - ще пару десятків років назад дітям доводилося дуже рано вчитися самостійно застібати ґудзики, шнурувати черевики. Сьогодні виробники надають батькам ведмежу послугу, замінюючи застібки легкими у використанні липучками.
Найкращі ігри та іграшки
Якщо вже наші діти позбавлені можливості в повсякденному житті формувати такі важливі навички, необхідно забезпечити їм повноцінну заміну. Для цього сьогодні можна знайти безліч ігор та іграшок, створених спеціально для розвитку моторики.
Який варіант є найкращим, визначити виявилося дуже складно, тому представляємо звичайний список, сформований на підставі вікових вимог і рівня складності.
Почнемо з самого початку.
Потішки і частівки.Пам'ятайте бабусину сороку-ворону, ладушки і інші віршики. Вони з'явилися в народі недарма, з їх допомогою батьки розвивали маленькі пальчики. Всі погладжування, похлопування, згинання пальчиків при рахунку є відмінною гімнастикою і масажем для маленьких ручок, здатних стимулювати нервові закінчення.
Книжки-іграшки. Однорічним діткам дуже подобаються книжки, сторінки яких роблять в основному з тканини. Замість картинок тут аплікації з різнофактурних матеріалів. Вони забезпечені різними пісчалками, шнурками, кнопочками і іншими деталями, які можна покрутити. Навіть звичайне перевертання сторінок виявиться корисною вправою, тому такі книги на відміну від паперових, відмінно підійдуть для найменших.
Ігри з дитячими пірамідками.Спочатку дитина може сприйняти пірамідку, як звичайну іграшку і просто грати з кільцями. Їх можна катати по рівній і похилій поверхні, розкладати їх по підлозі в певному порядку - це теж вправи. Згодом у нього з'явиться бажання нанизувати їх на основу зі стрижнем або звичайний шнурок з вашою допомогою, а потім і самостійно. Також ви можете вивчати поняття великий - маленький, кольорів і навіть спробувати рахувати.
Веселые матрешки. За допомогою яскравих іграшок ви можете придумати багато розваг та ігор. Спочатку можна просто навчити дитину відкривати і закривати матрьошку, нехай пробує складати маляток один в одного. Спробуйте вкладати в кожну якусь дрібну річ, нехай шукає потрібний предмет.
Шнурівки. Навіщо брати старий непотрібний черевик, якщо є такі цікаві і барвисті іграшки з елементами шнурування. Так розвиток піде набагато швидше і цікавіше, а вже після можна практикуватися і на свому взутті. Запропонуйте малюку самостійно зав'язати шнурки на кросівках
Игры с абаками. Що таке абака, відомо мало кому. Проте, ця іграшка надзвичайно корисна для розвитку моторики, логічного мислення та уважності. Вона являє собою основу, на якій розміщені штирі різних форм і товщини. На них потрібно нанизувати різні предмети, але лише з отворами, відповідними до кожного штиря. Також можна застосовувати сортування по кольору і розміру.
Лабіринти.Відмінний тренажер для пальчиків діткам у віці 1-1,5 року. Малюкові буде цікаво перекочувати намистини по вигнутих прутиках. У такой гри активно руки, пальчики вчаться виконувати більш «точкові» роботи.
Рамки-вкладиші. Логічна іграшка, яка передбачає роботу з логікою і спритністю ручок. Зроблена вона за принципом сортера - дитині потрібно знайти вкладиш, відповідний за формою і змістом отвору на дошці-основі. Теми зображень на дошці можуть бути самими різними, тому можна паралельно вивчати тварин, рослини, транспорт, кольори, геометричні форми і багато іншого.
Універсальна іграшка. В асортименті магазинів можна знайти багатофункціональні іграшки, які є справжніми розвиваючими центрами. Вони можуть об'єднувати в собі всі перераховані вище тренажери, а також містити і багато інших корисних функцій - музичне піаніно з озвученням, замочки з ключами, керма та інше.
Пазли. Логічна гра, яка відмінно підійде і для розвитку моторики. Адже для того, щоб скласти найпростішу картинку з пари десятків елементів, пальчикам доведеться попрацювати. Потрібно не просто знайти потрібну деталь, але правильно її з'єднати з сусідками. Так напрацьовується і зорова координація. Пазли підійдуть дітям від 3 років, складність робіт збільшується зі зростанням розмірів і кількості деталей.
Мозаїка.Щоб отримати картинку, дитині доведеться скласти її з об'ємних фішок. Головна складність полягає в тому, що кожну деталь потрібно позначити в одне з безлічі отворів на ігровому полі. Так само як і пазли, мозаїки відрізняються розмірами фішок, їх кількістю і кольоровою гамою. У цій грі є гарна перевага - проявивши фантазію, можна отримувати різні результати.
Пальчиковий театр.Основна ідея полягає в тому, що кожен герой казки одягається на окремий пальчик і дитині доведеться задіяти їх по ходу дії. Придумуйте нові історії, розширюйте асортимент, влаштовуйте уявлення маленькому актору.
Дитяча творчість. Малювання, розфарбовування картинок фарбами і олівцями, ліплення з пластиліну, аплікації і вирізання з кольорового паперу, дуже ефективно стимулюють розвиток дрібної моторики. Надаючи свободу дій дитині, ви можете бути впевнені, що виховуєте цікаву особистість з нестандартним мисленням. Пам'ятайте, ми вже говорили, що така проста річ, як управління власними пальчиками впливає на всю життєдіяльність людини.
Прописи.Ближче до того віку, коли пора готуватися до школи, спробуйте з дитиною зайнятися навчанням. Для початку це будуть прості палички, гачки і карлючки. Можна знайти багато посібників, в яких є вправи для діток від 4 років. Завдання в них досить прості - з'єднати предмети, окреслити по контуру, провести шлях по лабіринту. До букв ви ще встигнете дістатися, поки завдання полягає зовсім в іншому.
Конструктори. Щоб скласти готову фігуру з об'ємних деталей, доведеться неабияк попрацювати. Спочатку дайте малюкові кілька елементів, щоб він сам спробував їх з'єднувати, поступово ускладнюючи завдання.
І не забувайте, навчання не повинно перетворюватися в повинність, в ігровій формі, засвоєння пройде набагато швидше, нехай навіть це буде відбуватися невеликими кроками.